Om någon ber dig tänka på en riktig bondgård, direkt hämtad ur en Astrid Lindgren-saga, ser du antagligen kor, får, höns, grisar och massor med glada barn framför dig. Allt detta och mer än så finns på Mickels Gård i Gottby, Jomala som i år för första gången öppnar sina dörrar under Skördefesten.
– Jag skulle kalla Mickels för en ekologisk familjebondgård. Vi har den tillsammans hela familjen – jag, min man, våra fem barn, mina föräldrar, mina svärföräldrar. Och vårt deltagande i skördefesten arrangerar jag tillsammans med min gudmor Hannele Ögård, säger Hanna Karlsson.
Därför är det inte det minsta konstigt att tyngdpunkten ligger på just familjeaktiviteter när Mickels bjuder in till skördefest. Förutom möjligheten att träffa alla tänkbara djur, kan besökarna ägna sig åt ponnyridning, sitta en stund i gårdskaféet eller varför inte gå en runda i det barnanpassade muséet, fullt utrustat med audioguide.
– När vi skapat aktiviteterna och utbudet har vi försökt ta fram något som passar alla, men vi vill framför allt att det ska komma mycket barn. Jag tycker själv om att åka runt till de olika gårdarna med våra barn under Skördefesten, och jag tror att vår gård passar bra för den här sortens familjeaktiviteter, säger Hanna.
Gott om utrymme
Att det ska bli någon trängsel oroar sig Hanna inte för. Gården från 1730 är i sig inte så stor, men själva gårdsplanen och parkeringen är allt annat än trånga.
– Parkeringen är jättestor, så att hålla avstånd blir inga problem alls. De som besöker oss behöver heller inte vistas inomhus i trånga miljöer, utan allt sker antingen utomhus eller där det är högt till tak eller finns öppna väggar, med undantag för muséet.
Skördefesten är kanske i första hand något skoj och en chans att träffa folk och köpa med sig ekologiska köttpaket och goda ostar. Men det är också en möjlighet för i synnerhet barn och unga att få en större förståelse för var maten kommer från, knyta an till landsbygden och till och med få en inblick i hur ålänningarnas liv såg ut förr i tiden.
– Vi har ju haft barnens lördag här tidigare och jag tycker det är så roligt att se när barnen kommer hit. Först kan de vara lite skeptiska, men sedan vågar de först titta och efter det både klappa och mata djuren, i synnerhet fåren. Jag tror det är uppskattat att det finns möjligheter för barn att komma ut till gårdar på det här sättet.